dlaczego warto skorzystać z pomocy psychologicznej

Aktorka zarządzająca teatrem, trener wewnętrzny w korporacji, znany sportowiec, managerka oddziału dużej firmy – wszystkich ich spotkałem w trudnym dla nich momencie zawodowym. Podążając różnymi ścieżkami, mając za sobą rozmaite doświadczenia i dysponując przeróżnymi zasobami, znaleźli się w sytuacji kryzysowej, na rozdrożu, borykając się z kłopotem wobec którego zdecydowali się sięgnąć po specjalistyczną pomoc. W tej decyzji krył się również ich profesjonalizm i dojrzałość.

Amerykanie mawiają, że dwie rzeczy w życiu są pewne: śmierć i podatki. Śmiało dodaję do tej listy: kryzys. W związku, w karierze, w organizacji, w zespole – kryzysy są nieuniknione. I jedyna rozsądna strategia to mierzyć się z nimi, korzystając najlepiej jak umiemy z danych nam zasobów. Ale czasami tych zasobów braknie, umiejętności okazują się niewystarczające, okoliczności nie sprzyjają… Kluczowa jest wtedy decyzja o tym, by sięgnąć po pomoc.

Kiedy więc warto skorzystać z pomocy psychologicznej w kryzysie zawodowym? Po pierwsze, gdy kryzys jest długotrwały, nie ustępuje, nasila się, odbiera energię i motywację, gdy słabną siły, maleje wola przezwyciężenia go, coraz więcej jest w związku z nim pesymistycznych myśli. To na przykład długotrwały konflikt, trudna relacja, wokół której emocje wciąż są silne i utrudniają codzienne funkcjonowanie. To również ciągły stres, permanentne napięcie, nie słabnące lub powracające regularnie i z dużą siłą trudne emocje, związane z sytuacją zawodową – lęk, niepokój, bezradność, uczucie zagubienia, braku kontroli.

Po drugie to krytyczne sytuacje, które się powtarzają jak utarte schematy. Jeśli regularnie przytrafia ci się silny konflikt w pracy, utrata pracy, rozpad zespołu, upadek biznesu, strata ważnego klienta – to widocznie realizujesz jakiś swój ukryty program, który przynosi ci dużo szkody. Przeważnie wtedy na pytanie „czemu kolejny raz tak się stało?” odpowiadasz „nie mam pojęcia”. To mocne wskazanie aby poszukać na to odpowiedzi z profesjonalistą i ów szkodliwy program zastąpić pozytywnym skryptem.

Po trzecie przesłanką do skorzystania z pomocy psychologicznej są rozmaite uwikłania czyli niejasne relacje, nieprzejrzyste reguły, nieczytelne role. Jeśli przeżywasz silne mieszane uczucia, niepewność i lęk, naprzemiennie przyjemne i nieprzyjemne emocje w związku z jakąś relacją w pracy, miejscem w grupie lub swoją rolą w organizacji – warto to przynajmniej skonsultować. Szczególnie dotyczy to sytuacji nadużycia, wykorzystania, mobbingu, osadzenia w roli ofiary.

Sięgnięcie po pomoc w sytuacji kryzysowej to zachowanie dojrzałe, charakteryzujące profesjonalistów. To uniknięcie kosztów długotrwałego nierozwiązanego kryzysu i rezygnacja z negatywnego scenariusza, zaoszczędzenie energii i zasobów na rozwój oraz okazja do zmiany i nauczenia się efektywniejszego działania.