elastyczność psychologiczna w czasach zarazy

Jeśli przepowiednie Ministra Zdrowia się sprawdzą – czeka nas rok lub nawet dwa lata współdzielenia życia z Covid-19 czyli ograniczania kontaktów z ludźmi, pracy i edukacji zdalnej, zrezygnowania z wielu przyjemności. A to oznacza, że właśnie nadszedł czas globalnej adaptacji do nowych warunków funkcjonowania, ogólnoludzkiego dostosowania się. Indywidualnie może każdemu z nas pomóc w tym ważna cecha: psychologiczna elastyczność. Oto 3 ważne kroki do jej osiągnięcia.

W zasadzie trwanie życia to jeden wielki proces dopasowywania się do wymogów i możliwości środowiska, nieustanne uczenie się tego środowiska i zdobywanie wiedzy o tym, jak najlepiej w nim realizować swoje potrzeby. Zdolność adaptacji to najbardziej optymalna definicja inteligencji. To również kluczowa umiejętność psychologiczna, która pozwala nam się rozwijać, czerpać satysfakcję z własnego życia, a nierzadko najzwyczajniej na świecie przetrwać. Bez wątpienia w tym trudnym czasie globalnej epidemii wysuwa się na plan pierwszy.

Psychologiczna elastyczność to umiejętność bycia w teraźniejszej chwili, porzucając zarówno nostalgię za spokojnie i dostatnio toczącym się przeszłym życiem, jak i rezygnując  z zaplanowanej przyszłości i wszystkich wspaniałych rzeczy, które miały się w niej wydarzyć. Im dłużej będziesz zaprzeczać teraźniejszości, złościć się na nią, tęsknić za przeszłością i wzdychać do wymarzonej przyszłości – tym bardziej będziesz oddalać się od świata, który jest. Od świata Covid-19.

Psychologiczna elastyczność to przegląd swoich wartości czyli rzeczy, które są ważne dla ciebie w życiu, których chcesz i potrzebujesz i zobaczenie, które z nich wciąż są aktualne, ale też które są realnie możliwe do osiągnięcia w rzeczywistości Covid-19. Na tej samej zasadzie przejrzyj wszystkie swoje przekonania, zaczynające się na „muszę”, „powinienem” i „trzeba”. Zobacz, które z nich są ci dzisiaj potrzebne, z którymi warto się rozstać, a które kompletnie do tej rzeczywistości nie pasują. Im mniej masz rozmaitych „muszę”, „powinienem” i „trzeba”, tym większa jest twoja psychologiczna elastyczność.

Psychologiczna elastyczność to w końcu skoncentrowanie się na rzeczywistości, poznawanie jej i uczenie się sposobów realizowania w niej aktualnych celów. Czyli nauczenie się, jak płynnie, efektywnie i z dbałością o siebie i innych poukładać relacje rodzinne podczas kwarantanny, jak prowadzić biznes w bezkontaktowym świecie, jak odpoczywać i dbać o ciało przy rozmaitych obostrzeniach. A w jaki sposób uczyć się rzeczywistości? Tylko w jeden skuteczny – będąc z nią w kontakcie!

Psychologiczna elastyczność to te trzy: skoncentruj się na teraźniejszości, zobacz co jest teraz dla ciebie ważne ale i realne do osiągnięcia, ucz się jak w tej rzeczywistości to osiągnąć.

Jesteś gotów? Nowa rzeczywistość zaczęła się… o właśnie przed chwilą.