na czym polega pomoc psychologiczna

  • Więc mówisz tam ludziom jak mają żyć?
  • No i co na przykład radzisz jak ktoś mówi że nikt go nie lubi?
  • Czyli ty tak siedzisz i po prostu słuchasz i potakujesz, tak?
  • A to u psychologa to trzeba tak ciągle i wszystko mówić o sobie, prawda?
  • Ale co ty tam właściwie robisz w tej pracy?

Przyzwyczaiłem się do tych pytań i za każdym razem staram się rzeczowo opowiedzieć, o co właściwie chodzi w pomocy psychologicznej. Cierpliwie więc opowiadam o tym, że nie polega  ona na dawaniu rad, a już na pewno nie na pouczaniu ludzi, co powinni robić. Że moi klienci nie leżą na kozetce, ale przeważnie siedzimy na fotelach na przeciwko siebie i rozmawiamy. I że korzystanie z pomocy psychologicznej nie wymaga specjalnych umiejętności ani konieczności zwięzłego opowiedzenia swojego życia w 15 minut, chociaż często pomaga przemyślenie celu, w jakim po taką pomoc się sięga.

Pomyślałem natomiast, że skoro tylu bliskich mi ludzi korzysta z okazji, że znają psychologa osobiście i mogą go spytać o to, na czym polega jego praca, to przecież zapewne wielu ludzi, którzy takiej możliwości nie mają, również posiada liczne pytania i wyobrażenia na ten temat. Dlatego postanowiłem napisać, że…

  • z pomocy psychologicznej warto skorzystać w rozmaitych trudnościach, kryzysach życiowych, szczególnie jeśli trwają one dłużej, towarzyszą nam przy tym trudne emocje, a jakość życia się pogarsza; pomoc psychologiczna nie jest zastrzeżona wyłącznie dla osób chorych psychicznie, warto po nią sięgnąć aby zwyczajnie żyć przyjemniej i pomóc sobie w rozwiązaniu problemów w trudnych relacjach z innymi ludźmi, w krytycznej sytuacji rodzinnej lub zawodowej, w gorszym samopoczuciu czy w sytuacji zagrożenia dla siebie lub innych, jak przemoc czy uzależnienia…
  • pomoc psychologiczna to rozmowa psychologa z jego klientem; psycholog, który takiej pomocy udziela jest wyszkolony w profesjonalnym prowadzenia tej rozmowy; w jej trakcie nie daje rad, nie poucza, nie podejmuje decyzji za klienta, nie mówi mu co powinien; przeważnie zadaje pytania, które służą klientowi do lepszego zrozumienia samego siebie i swoje sytuacji; lepsze rozumienie siebie, większa samoświadomość, poznanie siebie – oto podstawowe założenia pomocy psychologicznej; lepiej rozumiejąc swoje zachowania, emocje, myśli, wpływ przeszłości na wybory i decyzje teraźniejsze oraz dysponując większą samoświadomością, możemy wprowadzić porządek w życiu i dokonać realnej zmiany; psycholog jest po to, aby pomóc klientowi w tym poznaniu i w tym porządkowaniu, nie narzucając na to swojego doświadczenia, swoich przekonań ani wartości; natomiast możesz ze strony psychologa spodziewać się empatii i szacunku; to chyba nie tak źle, co?
  • czy to boli? czasami, w różnych momentach może być trudno, to znaczy, że poznawanie samego siebie, zwiększanie wpływu na swoje życie, to również dotykanie i odkrywanie tych spraw i emocji, którymi nie lubimy się zajmować i od których mamy zwyczaj uciekać; ale zawsze to Ty, w fotelu klienta, decydujesz jak bardzo chcesz się tym zajmować i podejmujesz decyzje o tym, ile Ci trzeba i gdzie już wystarczy; czasami jest to też decyzja, żeby jednak nie wprowadzać żadnej zmiany – i to też jest ok.

Ostatecznie korzystanie z pomocy psychologicznej to w gruncie rzeczy całkiem fajna sprawa. Przez około godzinę ktoś cię słucha, poświęca całą swoją uwagę temu co mówisz, bez oceniania tego, bez doradzania, bez naciskania na jakąś decyzję, za to z szacunkiem i empatią. I przez tę godzinę zajmujesz się sobą, to znaczy – robisz coś dobrego dla swojego życia.