o tym, że człowiek jest przede wszystkim istotą społeczną i jak się mają do tego rozmowy handlowe oraz co robimy rano w parku

– Ludzie dzwonią bez przerwy, o wiele częściej niż kiedyś, ale wcale nie są zainteresowani kupowaniem, pytają o nowy katalog, dopytują o parametry produktów, nawet zagajają, jak mi idzie w tym kryzysie, oni po prostu chcą sobie pogadać! – opowiada znajomy handlowiec. Człowiek jest istotą społeczną – ta najbardziej fundamentalna psychologiczna prawda szczególnie objawia się w czasach izolacji.

Bardzo trudno nam przeżyć bez kontaktu z innym człowiekiem, bez poczucia czyjejś obecności. Najlepiej oczywiście działa na nas kontakt fizyczny, przy którym wydziela się oksytocyna, zwana hormonem miłości, mająca na nas bogaty i zbawienny wpływ. Niemniej jednak zwykła rozmowa również jest bardzo ważna, wymiana spojrzeń, czy bardzo proste ludzie gesty, jak pozdrawianie się w czasie porannego biegania w parku.

Bez kontaktu z innymi ludźmi dziczejemy. Brutalnie pokazują to przypadki dzieci, wychowane przez zwięrzęta lub doświadczające głębokich deficytów kontaktu maluchy w dawnych domach dziecka, zapadające na chorobę sierocą. Ale samotność ma też zły wpływ na dorosłych. Już teraz trwają dyskusje, na ile izolacja przed Covid-19 spowoduje nasilenie depresji.

A zatem, kochani – dzwońmy do siebie, rozmawiajmy, słuchajmy się. Dawajmy sobie czas, uważność, cierpliwość. Wszyscy tego bardzo teraz potrzebujemy i możemy się tym wzajemnie obdarowywać. Ściskam Was serdecznie, a specjalne pozdrowienia przesyłam porannym biegaczom z mojego parku 🙂