warto się uczyć

Zaczął się wrzesień, dzieci poszły właśnie do szkoły i będą się uczyć. Uff, jak dobrze, że ja już nie muszę – pomyślało zapewne kilkoro spośród Was. Ale czy to aby na pewno dobrze? Bo uczenie się przynosi nam sporo korzyści.

Uczenie to nic innego jak przetwarzanie informacji, które odbieramy z otoczenia i zapisywanie ich w postaci śladów pamięciowych w mózgu. W ten sposób tworzą się nowe połączenia synaptyczne między komórkami nerwowymi w mózgu. A zatem ucząc się trenujemy i rozwijamy nasz mózg.

Nieco mniej biologiczna definicja mówi, że uczenie się to proces, w efekcie którego  pod wpływem doświadczenia powstają trwałe zmiany w zachowaniu. Uczyć się więc możemy świadomie, np. nowego języka, ale także na zasadzie trenowania reakcji bezwarunkowych, np. dzieci w szkole, które na odgłos dzwonka podrywają się na przerwę.

Szczególne korzyści daje nam uczenie się świadome. Albowiem…

Trenujemy pamięć – im więcej się uczymy, tym łatwiej nam przychodzi. Irena Kwiatkowska już na późnej emeryturze narzekała, że teraz to już potrzebuje aż tygodnia, żeby nauczyć się całej sztuki, a przecież kiedyś starczał jeden dzień…

Podtrzymujemy sprawność mózgu i opóźniamy jego starzenie się. A to szczególnie procentuje w późniejszym wieku, gdy pojawiają się naturalne procesy otępienne. To zresztą generalna zasada dla całego ciała: im bardziej i konsekwentniej przez lata o nie dbamy, tym dłużej pozostaje sprawne i pozwala się cieszyć życiem dobrej jakości.

Uczenie się nowych rzeczy wpływa na naszą samoocenę, poczucie własnej wartości, pewność siebie. Nierzadko też decyduje o poczuciu bezpieczeństwa, jak choćby zdolność posługiwania się miejscowym językiem w obcym kraju, czy rozwiązania problemu zepsutego komputera. A z pewnością również buduje nasz pozytywny obraz w oczach innych ludzi, mamroczących pod nosem „no proszę, w tym wieku, a chce mu się uczyć…”.

Uczenie się tego, co lubimy to też podążanie za swoją pasją, a w tym zawsze jest czysta przyjemność życia – napęd do działania i satysfakcja z postępów. A więc może właśnie ucząc się naprawdę żyjemy, czyli uczę się więc jestem…