5 ważnych rzeczy o depresji

Istnieje sporo mitów i stereotypów na temat tego, czym jest depresja. Są one nie tylko szkodliwe, ile wręcz niebezpieczne, ponieważ potrafią rozmyć prawdziwą naturę tej choroby, powstrzymać od szukania pomocy i podjęcia leczenia, a nawet ją pogłębić. A przecież depresja to poważna, śmiertelna choroba. Oto 5 ważnych rzeczy, które warto o niej wiedzieć.

  1. Depresja to stan emocjonalny. Ale depresja to nie smutek. Choćby dlatego, że smutek sam w sobie jest emocją, a nie chorobą i jest naturalną reakcją na sytuację straty, ale przede wszystkim dlatego, że jako emocja smutek jest ulotny. Depresja nie jest ulotna. Jest stanem, który utrzymuje się długo, stale lub powraca. Poza tym smutek nie jest jedyną emocją, która dominuje w depresji. Depresja to również napady złości, nerwowość, stan długotrwałego, często bez czytelnego powodu, poirytowania, którego przejawem mogą być zachowania agresywne. Aż w końcu depresja to również stan niepokoju lub zobojętnienia, zniechęcenia, odcięcia. A ten emocjonalny pejzaż warto uzupełnić również o poczucie winy i wstydu. One również towarzyszą depresji.
  2. Depresja to myśli – czarne, negatywne, pesymistyczne, na temat świata, innych ludzi, samego siebie, swoich możliwości, wiary w siebie, przeszłości i przyszłości, oceny aktualnej rzeczywistości.
  3. Depresja to ciało, które w tej chorobie potrafi gwałtownie tyć lub chudnąć, namiętnie jeść lub hamować łaknienie, przejawiać nadmiar energii w pewnych okresach i jej całkowity brak w innych, być wiecznie i łatwo zmęczone, spać za dużo lub za mało, reagować nagle i bez wyraźnego powodu w sposób nieadekwatny, na przykład płaczem, ale również odczuwać ból mięśni, kręgosłupa, w mostku.
  4. Depresja to motywacja – niepodejmowanie działań, unikanie, niemożność zmobilizowania się, często do prostych i codziennych rzeczy, często do rzeczy, które w przeszłości sprawiały przyjemność, to rezygnowanie i wycofywanie się.
  5. Depresja to relacje z ludźmi, pogarszające się, wpadające w kryzysy, zrywane, unikane, osłabiane, w coraz większym oddaleniu i często w niezrozumieniu. Czego przejawem potrafią być dobre rady i potoczne diagnozy w stylu: wyjdź na dwór to od razu poczujesz się lepiej, zajmij się czymś a wszystko się polepszy, przecież nic ci nie jest, jesteś leniwy, przestań użalać się nad sobą, weź się w garść…

Depresja potrafi być łagodna, umiarkowana, ciężka. Może mieć formę pojedynczych epizodów, może nawracać, być przewlekła lub przeplatać się z okresami manii. Depresja nie ma jednej twarzy. Ale dotyka wszystkich bez względu na wiek, płeć, wykształcenie, zawód, status społeczny, bycie w związku, wyznanie, narodowość, orientację seksualną. Depresja to choroba – poważna i śmiertelna, bo nierzadko kończy się samobójstwem. Choroba, którą skutecznie można wyleczyć.